Záver ako sa patrí! Aj slzička šťastia padla

Mladý tím AMK Banská Štiavnica má za sebou svoju prvú súťažnú sezónu. Vo finále na domácej Ostrej Lúke bolo preto hneď niekoľko dôvodov na radosť a dobrú náladu.


Už polovicou úspechu je, keď sa stretne partia správnych ľudí zapálených pre rovnakú vec. V tomto prípade je to skupina ľudí okolo automobilových nadšencov Adama Páleníka a Adriana Skarbu, ktorí sa rozhodli plniť si svoje sny o pretekaní. 

„Do našej prvej sezóny sme vstupovali s malou dušičkou a jediným odhodlaním, neurobiť si veľkú hanbu a nebyť poslední. Dnes máme za sebou posledné preteky a sme nesmierne šťastní, pretože sme skončili oveľa lepšie, než sme si trúfali snívať,“ neskrýval nadšenie Adrián Skraba, ktorý zhodou okolností na Ostrej Lúke oslavoval aj svoje 25-te narodeniny.


 „Zišli sa tu naši priatelia, rodina, všetci, ktorí nás podporujú a spoločne sme to oslávili. Dokonca sme tu mali aj jednu úspešnú žiadosť o ruku a tak na tento vydarený víkend nebudeme spomínať iba ako pretekári,“ prezrádza Banskoštiavničan.


Domáce preteky mávajú vždy špeciálnu príchuť. Vždy veľmi poteší podpora množstva fanúšikov, no zároveň to uberá energiu a čas potrebný na podstatu súťažného víkendu. Keď sa potom vyskytnú nepredvídané okolnosti, tak je sa čo obracať. 

„Pri odchode na preteky sme všetko skontrolovali a boli sme dobre pripravení,“ vysvetľuje Adam Páleník. „Ako na potvoru sa však hneď po naštartovaní v piatok ukázali problémy so sviečkami a následne aj s ručnou brzdou. Takže som pendloval medzi Bystricou a Ostrou Lúkou, lebo sme nemali všetko so sebou. Keď sme to dali dokopy, tak neskôr začal kvapkať benzín aj na Aďovom aute a museli sme meniť tesnenie na palivovom čerpadle. Sranda je, že celú sezónu sme nemali žiadne technické problémy a tu sme to riešili hneď na začiatku. Všetko sme však stihli a mohli vyštartovať do pretekov.“


Obaja pretekári tímu AMK Banská Štiavnica mali nakopnuté na pekné konečné umiestnenie vo svojich triedach a ostávalo urobiť už iba posledný krok.

 „Pred záverečným víkendom som mal v triede takmer 40 bodový náskok a ostávalo mi potvrdiť pozíciu aspoň v jednom súťažnom dni. To sa mi podarilo už v sobotu a druhým miestom v triede som si zabezpečil prvenstvo v triede,“ tešil sa Adam Páleník, ktorý na svojej Honde Civic štartoval v triede NP1 v Slovenského kopcového pohára. 


„Vytešený s tohto výsledku, ktorý sme pred sezónou vôbec nečakali som už v nedeľu šiel oveľa uvoľnenejšie a netlačil tak. Bolo rozhodnuté a vlastne už bolo jedno na akom mieste dojazdím. Nech si vraví kto chce, čo chce, titul bol doma a pre nás, ako začínajúcich pretekárov má hodnotu titulu majstra sveta.“ 


Pochopiteľnú radosť zdieľali v celom tíme a k oslavám svojim výsledkom prispel aj Adrián. 

„Po pretekoch na Jankovom vŕšku som bol zrazu na druhom mieste priebežne s náskokom takmer dvadsať bodov,“ vraví Adrian Skarba. „Nečakaná príležitosť na krásny výsledok nám dodávala novú energiu. Vedel som, že ak nesklamem, tak by som druhé miesto v triede mohol udržať.“


 Skarbova Honda Civic 4g, súťažiaca v triede NP2 Slovenského kopcového pohára napokon dokázala vyjazdiť tretie miesto v triede po obidva súťažné dni, čo bezpečne stačilo na druhé miesto v konečnom poradí triedy NP2 v sezóne 2023.

null

 „Je to nádherný výsledok. Štart na Ostrej Lúke sa tak stal pre nás najkrajším víkendom v celom roku. Nielenže sa vydarili preteky a vyjazdili sme potrebné umiestnenia, ale boli tu s nami naše priateľky, rodina, priatelia a všetci čo nám držia palce. Vyšlo výborné počasie a usporiadatelia, ktorým sa tiež chceme poďakovať, pripravili veľmi pekné a vydarené preteky. Všetko do seba zapadlo tak, ako má a myslím si, že na tento víkend budeme dlho spomínať. Keď som si to po dojazde poslednej jazdy uvedomil, tak sa priznám, že aj slzička šťastia padla. Dokázali sme si splniť ďalší sen.“


„Všetkým, ktorý nám v príprave počas sezóny pomáhali, cestovali s nami a držali palce chceme veľmi pekne poďakovať. Je to výsledok celej našej nadšenej partie. Je super vedieť, že máme okolo seba takýchto úžasných ľudí. Špeciálna vďaka patrí našim mechanikom,“ dodáva Adam Páleník. „Máme za sebou prvú sezónu. Prvý krok. A čo ďalej? Je to finančne veľmi náročný šport, no pretekanie milujeme a pokúsime sa nájsť ľudí, ktorí nám pomôžu, aby sme mohli aj naďalej robiť radosť nielen sebe ale aj našim fanúšikom a partnerom. Spoločne sa už tešíme na nasledujúcu sezónu.“ 


Ľuboš Kašický


Partneri tímu