Dve druhé miesta pre Adriana Skarbu

Banskoštiavničan v Ožďanoch vylepšil svoj osobný rekord, čím naznačil výkonnostný rast svojho potenciálu pred zvyškom tohtoročnej sezóny. 


Vlani si svoju premiéru na slovenských kopcoch odbil mladý ambiciózny tím AMK Banská Štiavnica, za ktorý v Slovenskom kopcovom pohári (ŠKP) štartovala dvojica nádejných pretekárov Adrian Skarba a Adam Páleník. Adam si do aktuálnej sezóny dal pauzu, no svojho parťáka Adriana naďalej aktívne podporuje.

 „Rozhodli sme sa, že v sezóne 2024 ponesiem tímovú vlajku zatiaľ sám. Adam mi pomáha mentorsky aj v technicky. Úvod tejto sezóny sme vypustili a začíname až tu. Práve Ožďany boli totiž vlani našim vôbec prvým skutočným súťažným kopcom a máme na to pekné spomienky,“ hovorí Adrian Skarba.


Podobne, ako vlani, aj v tomto roku sa Banskoštiavničan rozhodol štartovať v SKP na Honde Civic 4g, v triede NP2. Vo svojej premiérovej sezóne vybojoval vlani druhé miesto v konečnom hodnotení a v tomto roku by sa rád pokúsil toto umiestnenie ešte vylepšiť. 

„Pravdou je, že mám o kúsok viac skúseností ako vlani, no konkurencia je stále silná a otázne je aj koľko absolvujem štartov. Každopádne sa však pokúsim zabojovať a  na konci roka uvidíme kam to bude stačiť,“ vidí triezvo svoju situáciu 26-ročný talentovaný pretekár. 


Vďaka minuloročnému štartu vieme presne vyhodnotiť Adrianovu výkonnostnú krivku a rovno môžeme konštatovať, že sa zlepšuje. Ak sa totiž vlani jeho časy z úvodného dňa pohybovali na úrovni hodnoty 1:56 až 1:57, tak tento rok boli sobotňajšie časy konštantné na úrovni 1:55. Pochopiteľne, že sa to prejavilo aj na výsledkoch a Skarba sa zo svojho vlaňajšieho piateho miesta vyhupol rovno na striebornú druhú priečku. 

„Začal som opatrnejšie, pretože v aute som nesedel od vlaňajšej Ostrej lúky. Zžil som sa s auto pomerne rýchlo a som spokojný hlavne s tým, že sa mi darilo jazdiť vyrovnané hodnoty, ktoré stačili na pekné umiestnenie,“ neskrýval spokojnosť po prvom súťažnom dni Adrian Skarba.


Pretekár Hondy Civic dokázal však v nedeľu svoj výkon ešte vylepšiť. Zajazdil svoj osobný rekord na tejto trati (1:53,169), čo znamenalo potvrdenie druhej priečky v triede NP2 a povzbudenie do sezóny. Za víťazným časom zaostal len o 2,7 sekundy, čo vôbec nie je tak veľa.

 „Ráno v nedeľu sme vyrážali do tréningu na mokrej trati. Mal som najlepší čas, čo bol celkom sľubný začiatok dňa. Potom však trať obschla a prechod na suché znamenal znova prepad na druhé miesto. Pravdou je, že moje suché pneumatiky majú najlepšie časy už za sebou, no nechcem sa vyhovárať. Nové gumy by pomohli a snáď sa nám podarí pozháňať potrebné prostriedky a zvýšiť tak našu konkurencieschopnosť.“


Za daných okolností však môžeme povedať, že tímu AMK Banská Štiavnica sa víkendový štart v Ožďanoch vydaril.

„Podarilo sa mi zlepšiť čas aj postavenie v hodnotení. Naše šance do zvyšku sezóny sú teda celkom sľubné. Chcem povedať, že podiel na tomto výsledku mal celý náš tím, ktorému za odvedenú skvelú prácu veľmi ďakujem. Veľká vďaka patrí Adamovi, ktorého rady a prítomnosť bola pre mňa veľmi cenná. Teším sa už na ďalšie preteky,“ uzatvára úvodný štart do sezóny Adrian Skarba, ktorého by sme mali vidieť aj o tri týždne na štvrtých pretekoch sezóny SKP v Čiernom Balogu.


Ľuboš Kašický


Partneri tímu