Cenné kilometre na mokrej trati

Štvrté preteky sezóny Slovenského kopcového pohára dopriali pretekárom AMK Banská Štiavnica, Adamovi Páleníkovi a Adriánovi Skarbovi, cenné prvé kilometre a skúsenosti na mokrej trati.


Pokojne sa dá povedať, že nádherná trať na spojnici medzi Kysucami a Oravou je priam ideálna pre nováčikov, ktorí sa zoznamujú s pretekmi automobilov do vrchu. Čerstvý tím nadšencov z Banskej Štiavnice je toho najlepším príkladom. 

„Adam aj ja sme si preteky v Novej Bystrici poriadne užili,“ prezrádza Adrián Skarba, ktorý s Hondou Civic 4g štartuje v Slovenskom kopcovom pohári (SKP) v triede NP2. „Pekná, široká, rýchla trať s niekoľkými technickými pasážami je navyše v krásnej prírode, čo jej len pridáva nadhodnotu. Pre nás oboch, ktorí sme štartovali iba na druhých skutočných pretekoch do kopca, to bola obrovská škola. Zvlášť, ak sa počas víkendu menili podmienky na trati a my sme si dokonca prvýkrát zajazdili na mokrej trati.“


Mikroklíma vo Vychylovke nad Novou Bystricou sa s pretekármi skutočne trochu pohrávala, keď sa stávalo, že na jednom konci (v depe) pršalo a na druhom bolo sucho.

„Nevedel som si predstaviť, že z depa na štart budeme musieť asi štyri kilometre. Obával som sa, čo to spraví s pneumatikami, no nakoniec to nebolo také zlé. Vlastne to aj trochu pomohlo očistiť moje pneumatiky od kamienkov v servise,“ usmieva sa Adrián a pokračuje. „Myslím si, že to bol celkom vydarený víkend. Nemal som zásadné technické problémy a podarilo sa mi vyzbierať slušné body do hodnotenia v triede. Naučil som sa znova nový kopec a vyskúšal jazdu na mokru s mokrými pneumatikami. Teraz nás čaká mesiac do ďalších pretekov a my môžeme využiť čas, aby sme nové informácie vstrebali a spracovali tak, aby boli užitočné v ďalšom napredovaní tímu na trati.“ 


Adrián Skarba, ktorého počas druhého súťažného dňa trochu vystrašil dym z kvapkajúceho oleja na výfuk (z uvoľnenej príruby), to nakoniec vytiahol na tretie miesto v triede a šieste v absolútnom poradí SKP, po obidva súťažné dni.


Ešte krajší výsledok zapísal do rodiacej sa knihy tímových štatistík AMK Banská Štiavnica Adam Páleník, ktorý svoju Hondu Civic dokázal po obidva dni priviezť na štvrtom mieste v absolútnom hodnotení SKP, a jasne zvíťaziť vo svojej triede NP1. 

„Výsledok ma veľmi potešil. Je povzbudením pre celý náš tím,“ radoval sa Adam. „Z trate som mal výborný pocit. Veľmi rýchlo som sa ju naučil. Žiada si však väčší výkon motora, čo som ja nemal. Aj preto som takmer celú trať išiel na plný plyn.“ 


Páleník mal šťastie, že sa mu vyhli technické problémy a svoje časy systematicky zlepšoval. Vrcholom jeho víkendu boli dve ostré súťažné jazdy v nedeľu, kedy sa nádejný pretekár dokázal opakovane vtesnať do rozdielu pol sekundy! 

„A verím, že by to mohlo byť ešte lepšie, keby som krátko po štarte nebol zle preradil a stratil niekoľko desatín,“ sebakriticky hodnotí svoj výkon Adam Páleník. „Každopádne to bol krásny víkend, keď sme sa museli naučiť pracovať s pneumatikami na mokrej trati. Myslím si, že sme to obaja zvládli dobre a potešili nielen seba, aj našich kamarátov, fanúšikov a partnerov, ktorí nás podporujú. Motoristický šport je veľmi náročný a bez zázemia, ktoré nám títo naši fantastickí ľudia robia, by sme to nedali. Máme za sebou prvé tri štarty v seriáli slovenského kopcového pohára, no cítime, že každý kilometer na trati má pre nás veľkú cenu. Už teraz sa tešíme na nasledujúce preteky, ktoré približne o mesiac budú na Jankovom vŕšku. Dovtedy máme čas analyzovať doterajší priebeh sezóny a pripraviť seba aj techniku čo najlepšie na zvyšné preteky, aby sme dokázali udržať nasadené tempo.“


Ľuboš Kašický

Partneri tímu