Banskoštiavničania vyštartovali za svojim snom

Slovakia Ring sa stal historickým svedkom premiéry nového tímu AMK Banská Štiavnica za ktorý štartujú Adam Páleník a Adrian Skarba.


Jedna známa riekanka vraví – „ak miluješ, nemáš čo riešiť“. A presne toto je aj prípad nadšených motoristických srdciarov z Banskej Štiavnice, ktorí už zopár rokov zbierali skúsenosti v amatérskych súťažiach. Teraz prišiel správny okamih posunúť sa vyššie. „Milujeme motoristický šport a vždy sme snívali o skutočnom pretekaní,“ vyznáva sa Adam Páleník, ktorý začiatkom roka, spolu Adrianom Skarbom, založil oficiálny súťažný tím AMK Banská Štiavnica. 

„Skúsili sme si už auto slalom, či autokros, no veľkým snom je jazdiť okruhy. Pretekanie na okruhoch je však pre nás zatiaľ drahé a najbližšie k tomu má pretekanie automobilov do vrchu. Aj tu sa jazdí na asfalte a na presne definovanej trati. Je to výborná možnosť, ako sa zasa niečo naučiť a urobiť ďalší krok bližšie k svojmu snu.“ 


Mimochodom, pre Adama je veľkým vzorom Maťo Homola, ktorý sa nečakane objavil aj na štarte úvodných pretekov sezóny MSR PAV na Slovakia Ringu. 

„Mám obrovskú radosť, že som sa tu mohol s Maťom stretnúť a dokonca štartovať na rovnakých pretekoch, ako on,“ neskrýval úprimnú radosť Adam Páleník, pre ktorého to bol azda najkrajší štart do novej sezóny, aký mohol byť.


Adam a Adrian posledné mesiace intenzívne pracovali na príprave svojich vozidiel, aby sa prvýkrát v kariére mohli postaviť na štart seriálu majstrovstiev Slovenska.

 „Pripravovali sme autá tak, aby vyhovovali platným predpisom a stihli sme štart do sezóny,“ vysvetľuje Adrian Skarba a pokračuje. „Obaja sedláme Hondu Civic, no moja má objem do 1600 cc a je zaradená do triedy SKP NP2, pričom Adamova Honda je do 1400 cc, čo ho radí do triedy SKP NP1.“


 Pred pretekmi na Slovakia Ringu Páleník a Skarba nemali možnosť otestovať autá a tak prvý dopoludňajší tréning bol vlastne zároveň testom funkčnosti. 

„Trať bola ešte miestami mokrá a šmýkalo sa. Išli sme preto opatrnejšie. Neskôr však vyšlo slnko. Trať obschla a už to bolo iné jazdenie. Konečne sme sa nemotali medzi kužeľmi a mohli zaradiť aj štvrtú a piatu rýchlosť,“ opisuje prvé kilometre Adam Páleník. 


Na to, že banskoštiavnickí nádejní pretekári vyštartovali na svoje prvé vážne preteky, tak výsledky boli veľmi príjemným prekvapením. Adam vyjazdil v prvých pretekoch tretie miesto v absolútnom poradí Slovenského kopcového pohára (SKP) a v druhých bol absolútne štvrtý. Pritom v obidvoch vyhral svoju triedu NP1. Adrian v triede NP2 v obidvoch pretekoch skončil na druhom mieste a v absolútnom hodnotení mu patrilo siedme, respektíve ôsme miesto.

 „Na prvé preteky sme neprichádzali s veľkými očakávaniami a o to viac sa šťastnejší vraciame domov,“ hovorí Adrian Skarba. „Bola to pre nás úplne nová skúsenosť. Jazda na skutočnom pretekárskom okruhu je niečo úplne iné, než sme jazdili doteraz. Stretli sme tu partiu fajn ľudí s rovnakým nadšením pre autošport, ako máme my a snažili sme sa užiť si každý kilometer. Každým prejazdom sme sa naučili niečo nové o aute a jeho nastavení a môžeme preto preteky hodnotiť veľmi pozitívne.“ 


Súťažná dvojica pretekárov nového tímu AMK Banská Štiavnica má tak za sebou horúcu premiéru. 

„Chceme sa poďakovať všetkým partnerom, priateľom, rodinám a fanúšikom za ich podporu, lebo bez nich by to bolo oveľa náročnejšie,“ uzatvára Adam Páleník. „Plánujeme absolvovať celú sezónu SKP s výnimkou pretekov v Ústí nad Orlicí. Národný šampionát teraz pokračuje niekoľkými pretekmi v zahraničí, čo pre nás znamená, že máme viac času na analýzu prvého štartu sezóny a prípravu do ďalších pretekov, ktoré pre nás budú až v Ožďanoch v polovici júna.“ 


Ľuboš Kašický

Partneri tímu